Predstavenie kartovej hry Star Wars: Unlimited
Prvá edícia Spark of Rebellion vychádza 8. marca

13.2.2024

Po nedávno vydanej Disney Lorcane sa tento rok dočkáme ďalšej novinky medzi zberateľskými kartovými hrami, ktorá nás znova vezme medzi naše staré známe postavy do svetov, s ktorými sme vyrastali. Z preďalekej galaxie Hviezdnych vojen k nám budúci mesiac dorazí prvá edícia očakávanej kartovky Star Wars: Unlimited v ktorej nebudú chýbať ikonickí záporáci a ani milovaní hrdinovia a hrdinky. Hra si berie za cieľ spojiť všetky éry aj svety Star Wars, či už hltáte filmy, seriály alebo knihy a komiksy. Pripravte sa na skok hyperpriestorom a poďte sa s ňou zoznámiť!

AKÉ PRODUKTY NÁS ČAKAJÚ?
Starter pack pre dvoch hráčov - ako názov napovedá, s týmto boxom sa môžete hneď pustiť do prvej partie. Obsahuje dva balíčky s 50 kartami, žetóny zranenia, papierovú podložku a aj pravidlá. Súčasťou sú aj papierové krabičky na uchovanie balíčkov a špeciálnych 10 promo kariet, ktoré nájdete iba v starter decku a nie sú súčasťou samostatných boosterov.

Boostery & Booster boxy – samostatný balíček, obsahuje 16 náhodných kariet. Vždy v ňom nájdete 1 kartu Leadera (Vodca) a 1 Base (Základne), čo umožňuje s boosterom vždy hrať Sealed, alebo Draft turnaj. Zvyšných 14 kariet je zo štandardného setu a majú rôznu raritu. Celý box obsahuje 24 boosterov.

Prerelease boxy – balíčky dostupné pred vydaním edície na Prerelease eventy. Obsahujú 6 boosterov, 2 promo karty Luka Skywalkera a Darth Vadera, počítadlo životov, žetóny poškodenia a jednoduchý návod na hru a krabičku.

ASPEKTY
Jednotlivé farby sú v Star Wars: Unlimited pomenované ako aspekty a máme ich tu rovno 6 (Vigilancia, Command, Aggression, Cunning, Heroism a Villainy). Balíček je najčastejšie tvorený z 3 aspektov, ktoré korešpondujú s kombináciami farieb vodcu a základne. Pokiaľ by hráč chcel hrať kartu mimo aspekt svojho vodcu a základne, musí k základnej cene karty ešte navyše doplatiť 2 akékoľvek zdroje.

DRUHY KARIET

Unit (jednotka)
Jednotky sa povolávajú do bojových priestorov, delia sa na Grounded (pozemné) a Space (vesmírne). Tieto karty sa využívajú v súbojoch s jednotkami oponenta a tiež na útok na Base (základňu), ktorej zničením daný hráč vyhráva hru.

1. CENA KARTY – túto cenu (8) je potrebné zaplatiť na zahranie
2. ASPEKTY DANEJ JEDNOTKY
3. TYP JEDNOTKY –
označenie, či je Grounded (pozemné), alebo Space (vesmírne)
4.Š
TATISTIKA KARTY –Sila, ktorú používate na útok, je označená červenou (6) a obrana modro (6).
5. TRAITS (VLASTNOSTI) KARTY
6. ŠPECIÁLNE SHOPNOSTI
7. NÁZOV KARTY – v tomto prípade Emperor Palpatine. Hviezda pred jeho menom symbolizuje, že je úplne unikátna a v hre ju môžete mať iba raz (ale viackrát vo svojom balíčku). V hre je možné mať dve karty s ROVNAKÝM MENOM, avšak iba vtedy, ak sa 8. PODTITUL, ktorý je uvedený pod menom (tu Master of the dark side) líši.

Event (udalosť)
Karty tohto druhu sú podobné ako karty jednotiek, nemajú ale štatistiky životov a sily, ich umiestnenie ilustrácie a textom je navyše prehodené. Po zahraní tejto karty je vyhodnotený jej efekt a následne je odložená na odhadzovací balíček.

Upgrade (vylepšenie)
Rovnako ako karty jednotiek, aj karty Upgrade (vylepšenia) sú umiestňované do hernej oblasti. Jej sila a obrana spolu s efektom sa pripočíta k sile a obrane karty jednotky ku ktorej je pripojená.

Leader (vodca)
Obojstranné karty, ktoré sú z jednej strany horizontálne, z druhej vertikálne. Vertikálnou stranou ich môžete následne vyložiť do hry. Spolu s kartou typu Base (základňa) Indikujú aspekty, v ktorých musí byť postavený balíček.
Karty vodcov majú dva typy akcií:
základnú – vyžaduje iba vyčerpanie a prípadné doplatenie zdrojov
špeciálnu – po zahraní špeciálnej akcie je karta vodcu otočená z horizontálnej pozície na vertikálnu a umiestnená do hry. Toto je možné urobiť iba raz za hru. V súčasnej dobe sú všetci vodcovia iba pozemné jednotky. Pokiaľ vodca v hre zomrie, navráti sa späť do priestoru pre vodcu a počas hry môže byť naďalej využitá iba jeho základná schopnosť.

Base (základňa)
Indikuje dodatočný farebný aspekt balíčka k farbe vodcu. Najčastejšie majú hodnotu obrany 30, avšak nájdu sa tu aj základne, ktoré majú svoju obranu nižšiu a navyše majú nejakú špeciálnu abilitu. Cieľom hráča je zničiť základňu protivníka a vyhrať tak hru.

BOJISKO A PRIEBEH HRY
Ako vyzerá herný plán?
Delí sa do niekoľkých častí: v spodnej sa nachádza miesto pre žetón iniciatívy, smerom vpravo nasledujú zdroje, doberací balíček a odhadzovací balíček. Vo vrchnej polovici plánu jedného hráča sa nachádza priestor pre vesmírne jednotky, kam môžu byť zahrané iba vesmírne jednotky. Uprostred je priestor pre základňu a vodcu, kam môže byť zahraná iba základňa a vodca. Najviac vpravo sa nachádza priestor pre pozemné jednotky, kam môžu byť zahrané iba pozemné jednotky. Pri útoku je možné útočiť iba na jednotky v rovnakej zóne, tzn. vesmírne na vesmírne a pozemné na pozemné, alebo je možné útočiť na oponentovu základňu.

Ako sa to hrá?
I. Príprava
Na príslušné pole doprostred hráčovho herného poľa umiestnite svoju základňu a vodcu, potom zamiešate svoj balíček a taktiež ho umiestnite na príslušné miesto. Doberiete si 6 kariet ako vašu štartovnú ruku. Pokiaľ sú vaše počiatočné karty zlé alebo nehodiace, je možnosť využiť mulligan, vložíte späť vašu štartovnú ruku do balíčka, celý ho zamiešate a znovu si doberiete 6 vrchných kariet. Akonáhle ste nachystaní, zvoľte 2 karty z vašej štartovej ruky ako svoje zdroje a vyložte ich do príslušnej oblasti pre zdroje lícom dole.

II. Action phase (akčná fáza)
V akčnej fáze môžete vykonávať nasledujúce akcie:
Zahráte kartu: Zaplatíte cenu zdrojov v hodnote, ktorá je uvedená v ľavom hornom rohu karty. Pre znázornenie, že daným zdrojom platíte, ho vyčerpáte (otočíte o 90°). Kartu jednotky z ruky umiestnite do príslušného poľa vyčerpanú, pokiaľ na nej nie je schopnosťou uvedené inak. Vyčerpané karty nemôžu byť využívané, kým nie sú znovu obnovené. 
Zaútočíte s jednotkou: Zvoľte príslušnú jednotku a zaútočíte s ňou buď:
na základňu oponenta – v tomto prípade jednotka uštedrí zranenie v hodnote jej sily a oponent si o rovnaký počet zníži hodnotu obrany svojej základy.
na jednotku v príslušnej pozemnej/vesmírnej oblasti. Ak tak urobíte, jednotky si v rovnakom okamihu dajú zranenie v hodnote svojho útoku a akonáhle je hodnota obrany jednej z nich znížená na hodnotu 0, alebo menej, je zničená a presunutá na odhadzovací balíček.

Využijete schopnosť jednotky: Pre využitie základnej schopnosti jednotky ju vyčerpajte a vykonajte jej schopnosť. Pokiaľ je treba doplatiť nejaký zdroj, musíte tak urobiť. V prípade, že ho nemáte, nemôžete v danom ťahu schopnosť jednotky vykonať. Pri špeciálnej schopnosti vodcov musíte splniť požadované kritériá, uvedené na karte, a raz za hru ich môžete povolať do hry.
Prevezmite iniciatívu: Po prevzatí sa pre ďalšie kolo stávate začínajúcim hráčom. Po vykonaní tejto akcie musíte pasovať tzn. ukončiť svoj súčasný ťah.
Pasujete: Nemôžete hrať ďalšie karty. Pokiaľ pasujú obaja hráči, začína nové kolo.

III. Regroup phase (fáza preskupenia)
Na začiatku tejto fázy si obaja hráči doberú do ruky dve karty z balíčka. Ďalej môžu vyložiť jednu kartu zo svojej ruky lícom dole do priestoru so zdrojmi a tiež pripravia všetky svoje vyčerpané karty, teda otočia ich späť o 90°, aby ich v danom kole mohli znovu využívať.

PRAVIDLÁ VIEM, ČO JE POTREBNÉ DO ZAČIATKU?
Ideálne je začať s vopred
zostaveným balíčkom, ktorý je vždy pripravený na okamžité hranie. Ako pri každej TCG je vhodné mať karty obalené a uschované v krabičke, aby sa nezničili, ďalej odporúčame tiež používať podložku. Pre skúsenejších hráčov sú tu potom boostery. V tých sa vždy nachádzajú náhodné karty z danej edície, s ktorými je možné svoj balíček vylepšiť alebo si ho postaviť celý od základu.